„Bo harcerską powinnością jest, by słowo Polska w sercu mieć…”

15 września 2018r.odbył się Jubileuszowy Zlot Stulecia ZHP na Ziemi Sanockiej.

Stał się on najważniejszym punktem harcerskich obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości oraz utworzenia Związku Harcerstwa Polskiego. Sanockie harcerstwo miało swój udział w walkach o niepodległość państwa polskiego.

Dziękczynna msza święta odprawiana przez księdza dziekana Andrzeja Skibę rozpoczęła zlotowe uroczystości. Przepełnione historią, miłością do Ojczyzny i ciepłymi, pełnymi życzliwości życzeniami dla harcerzy kazanie księdza i wyjątkowa, harcerska oprawa mszy uczyniły ją niezapomnianą. Apel na Placu Harcerskim z udziałem hm. Krystyny Chowaniec był okazją do powitania gości i wręczenia, wraz z Komendantem Chorągwi hm. Mariuszem Bezdzietnym, brązowych krzyży za zasługi dla ZHP dla wyróżniających się pracą instruktorów. Po apelu, w SDK, powitaliśmy honorowych gości Zlotu z Burmistrzem Miasta Sanoka panem Tadeuszem Pióro, przewodniczącym Rady Powiatu panem Waldemarem Ochem, panem Mieczysławem Brekierem – prezesem Koła Związku Sybiraków w Sanoku oraz panem Zbigniewem Daszykiem – przewodniczącym Rady Miasta. Wszyscy mieliśmy okazję oglądać prezentację multimedialną hm. Krystyny Chowaniec o najważniejszych wydarzeniach w stuletniej historii ZHP na naszych ziemiach oraz słuchać pięknych, harcerskich piosenek. Komendantka wręczyła kolejne wyróżnienia i odznaki zlotowe dla wolontariuszy działających przy KH ZHP. Około godz. 15.00 harcerze wyruszyli do wyznaczonych działań i zadań pod hasłem: „ Każdy może być rycerzem”. Brali udział w biegach na orientację, wspinaczce w CSE, zawodach strzeleckich oraz zajęciach z pierwszej pomocy. Z radością odnotowaliśmy sukcesy naszych harcerzy: I miejsce dla dh. Anny Oleniacz ( pierwsza pomoc), II miejsce dla dh. Jakuba Adamiaka ( wspinaczka), IV miejsce dh. Filipa Pelczarskiego ( strzelectwo). Uroczystości zakończyło wspólne harcerskie ognisko na Błoniach nad Sanem. Harcerze i zuchy 4 DH „Dolina Sanu”: Jakub Adamiak, Gabriela Drwięga, Karol Kaszubowicz, Kornel Kaszubowicz, Nadia Marczak, Filip Pelczarki, Piotr Pelczarski, Mateusz Polański, Matylda Żak uczestnicząc w Zlocie wykazali się wzorową postawą harcerską. Czuwaj!

Drużynowa 4DH hm. Magdalena Bodziak