SPOTKANIE Z SIOSTRA REFERENTKĄ MISYJNĄ

W dniu 30 października 2017 roku w naszej szkole gościliśmy siostrę –Teresę Głuchowską, która jest Referentką Misyjną Zgromadzenia Sióstr Służebniczek Najświętszej Maryi Panny Niepokalanie Poczętej w Starej Wsi. Siostra przedstawiła nam główne problemy z jakimi zmagają się siostry misjonarki w Katondwe w Afryce. Katondwe leży w dolinie rzeki Luangwa, w południowo-wschodnim rejonie Zambii, w pobliżu granicy z Zimbabwe i Mozambikiem. Siostry opiekują się dziećmi, młodzieżą i chorymi. Siostra pokazała nam codzienne życie ubogich i biednych rodzin, ich przedmioty codziennego użytku, domy z gliny i piękno afrykańskiej przyrody. To kraj tajemniczych rytmów bębniarzy i tam – tamów. Główne problemy afrykańskich dzieci to choroby, niedożywienie czy głód, brak opieki medycznej, brak czystej wody, brak dostępu do edukacji. Siostra starała się uwrażliwić nas abyśmy i my śpieszyli również z pomocą tam, gdzie jest taka potrzeba.

Mimo licznych braków i problemów, dzieci z Afryki potrafią cieszyć się i być wdzięczne za drobne rzeczy, które otrzymują z Polski - zeszyty czy zabawki  Jako społeczność szkolna chcielibyśmy zaangażować się w pomoc tym najmniejszym dzieciom, dlatego w miesiącu listopadzie - od 6 do 15 - odbędzie się zbiórka materiałów biurowych (zeszyty, kredki, papier kolorowy, kolorowanki), a takżę klocków, puzzli oraz wszelkiego rodzaju środków opatrunkowych dla misji w Katondwe.

Dziękujemy siostrze Teresie za poświęcony nam czas i podzielenie się wiedzą na temat misji.