POTYCZKI Z POLSZCZYZNĄ

W grudniu ubiegłego roku oraz w pierwszych tygodniach stycznia mieliśmy okazję podziwiać na korytarzach szkolnych efekty udziału uczniów klas IV- VI w projekcie nauczycieli języka polskiego „Z językiem polskim za pan brat”.

W kolejnej odsłonie projektu uczniowie klas czwartych zmierzyli się ze „Świąteczną ortografią”. Ich pomysłowość oraz barwne i precyzyjne wykonanie prac zaskoczyło wszystkich oglądających wystawę. Mogliśmy zobaczyć pyzatego Świętego Mikołaja, który rozdawał „ortograficzne prezenty”, czy też kolorowe obrazki wpisane w słowa z trudnością ortograficzną „wprost z wigilijnego stołu”.

Klasy piąte pochwaliły się „Poetyckimi i frazeologicznymi choinkami”. Na drzewkach zdobionych bombkami widniało wiele znanych nam z codzienności, jak się okazało, mitologicznych frazeologizmów oraz związanych z tematyką świąteczną epitetów i porównań.

Natomiast klasy szóste  pisały listy. W liście do Świętego Mikołaja uczniowie opisywali wymarzone prezenty. Niektóre z nich na pewno mocno uszczupliły portfel pana z siwą brodą J. Listy otwarte do sanoczan oraz do uczniów naszej szkoły, przypomniały nam jak ważne i wartościowe jest bycie życzliwym dla drugiego człowieka. Pomaganie innym, obdarowywanie potrzebujących, daje dużo więcej radości niż otrzymywanie prezentów.

Kolejna odsłona projektu pokazała, że dzięki takim zadaniom uczniowie nie tylko utrwalają wiedzę poprzez działanie, ale angażują się emocjonalnie i kształtują swoje i nasze- odbiorców właściwe  zachowania społeczne. Oby tak dalej!