CZTERNASTY „TORREADOR” ZA NAMI

ORTOGRAFICZNE ZMAGANIA UCZNIÓW SZKÓŁ PODSTAWOWYCH

28 marca 2019 roku, już po raz czternasty, w Szkole Podstawowej nr 2 im. Św. Kingi w Sanoku  odbył się  Międzyszkolny Konkurs Ortograficzny „Torreador”, organizowany dla uczniów szkół podstawowych  przez nauczycielki języka polskiego w SP2. W tym roku – po raz pierwszy – zmagania konkursowe odbywały się w dwóch kategoriach wiekowych - o zaszczytny tytuł Mistrza Ortografii – pogromcy byków  walczyli młodsi - uczniowie klas czwartych i piątych oraz starsi – uczniowie klas szóstych, siódmych i ósmych.

W tegorocznej edycji konkursu najlepsza w młodszej grupie wiekowej okazała się Zofia Bochniarz uczennica SP 2 (opiekun – pani Lucyna Mazur), drugie miejsce zajęła Aleksandra Ropel z SP 1 (opiekun – pani Magdalena Adamkiewicz ), a trzecie – Jacek Gburyk z SP Zarszyn (opiekun – pani Krystyna Małek).

W starszej grupie wiekowej zwyciężyła uczennica SP 2 Anna Klimaszewska (opiekun – pani Elżbieta Gładysz), na drugim miejscu znalazła się Dagmara Zawada z SP Zarszyn  (opiekun - pani Krystyna Małek), a trzecie miejsce zdobyła Maja Jastrzębska  (opiekun - pani Lucyna Mazur).

„Torreador”, który od kilku lat znajduje się na liście konkursów kuratoryjnych, ma zasięg ponadpowiatowy, daje tym samym możliwość sprawdzenia się, rywalizacji i walki o laury nie tylko uczniom sanockich podstawówek, ale też mistrzom ortografii ze szkół w naszym  sąsiednich powiatach (w tym roku do rywalizacji przystąpiła tylko SP Zarszyn -jedyna szkoła spoza Sanoka.)

Uczniowie napisali trudny i najeżony pułapkami test, sprawdzający znajomość reguł pisowni i umiejętność wykorzystania ich w praktyce. Następnie obejrzeli przedstawienie pt. ”Zmruż oczy”, przygotowane przez szkolne koło teatralne prowadzone przez panią Dorotę Myćkę. W tym czasie komisja konkursowa w składzie: Krystyna Małek, Lucyna Mazur, Elżbieta Gładysz, Joanna Ziarko) sprawdziła prace konkursowe i wyłoniła zwycięzców.

Uroczystego podsumowania ortograficznych zmagań dokonał dyrektor SP 2, Bartłomiej Mandzelowski, który wszystkim uczestnikom wręczył dyplomy oraz drobne nagrody - upominki, zaś najlepszym – także nagrody książkowe. Zwyciężczynie tegorocznej edycji –Zosia i Ania- otrzymały również puchary oraz montery, czyli czapki torreadora – pogromcy „byków”.

Organizatorki konkursu – panie: Lucyna Mazur, Elżbieta Gładysz, Joanna Twardak, Dorota Myćka, Joanna Ziarko i Beata Demska - już teraz zapraszają wszystkie zainteresowane szkoły podstawowe do wzięcia udziału w przyszłorocznej, piętnastej – jubileuszowej  edycji „Torreadora”.