BOHATERZY BITWY O ANGLIĘ WYWALCZYLI I MIEJSCE W MŁODZIEŻOWEJ PARADZIE NIEPODLEGŁOŚCI

Za nami XI Młodzieżowa Parada Niepodległości, w której przedstawiciele sześciu szkół z powiatu sanockiego (Szkoła Podstawowa nr 2, Szkoła Podstawowa nr 3, Szkoła Podstawowa nr 4, Szkoła Podstawowa nr 8, Szkoła Podstawowa w Tarnawie Dolnej oraz Szkoła Podstawowa w Trepczy) prezentowali na sanockim rynku różne wydarzenia i sceny z dziejów Polski. Ich przygotowanie oraz kreatywność oceniała komisja.

Następnie odbył się pochód prowadzony przez Młodzieżową Orkiestrę Dętą „Avanti” ulicami 3 Maja, Kościuszki, Żwirki i Wigury oraz Zamkową. Uroczystość zakończyło złożenie wieńca przez przedstawicieli grup pod pomnikiem „Synom Ziemi Sanockiej”. W tegorocznym konkursie zwyciężyła nasza szkoła. Uczniowie wcielili się w bohaterskich lotników z Dywizjonu 303 oraz grupę osób żegnających ich przed walką (1940 r.), a przygotowały ich p. Lucyna Mazur, p.Teresa Fuksa oraz p. Barbara Rajtar-Wojdyła.

Warto przypomnieć, że premier Wielkiej Brytanii, Winston Churchill mówił o nich „ Nigdy tak wielu, nie zawdzięczało tak wiele, tak nielicznym”. W bitwie o Anglię walczyły bowiem cztery polskie dywizjony - 2 bombowe: 300 i 301, 2 myśliwskie: 302 i 303. Polscy piloci zestrzelili ok. 170 samolotów, a uszkodzili 36. Aż 126 zestrzeleń zapisano na konto Dywizjonu 303, który nie miał sobie równych. Polscy lotnicy początkowo niedoceniani z czasem zaimponowali Brytyjczykom zdolnościami bojowymi. Byli niczym podniebni ułani, ale zamiast wierzchowców „dosiadali” samolotów- spitfire’ów i hurricane’ów, stając się godnymi kontynuatorami najlepszych rycerskich tradycji Rzeczypospolitej. Ich odwaga, waleczność, i poświęcenie w znacznym stopniu przyczyniły się do zwycięstwa Brytyjczyków nad III Rzeszą.

Nasi aktorzy:

Klasa 8 b: Beata Olejarz, Ola Wójcik, Paulina Kumorek, Maja Jastrzębska, Rafał Koczera, Szymon Kucaba, Kuba Hostyński, Olek Uluszczak, Bartosz Gruszczyński, Ksawery Dołoszycki, Kuba Drozdowski, Sebastian Golański

Klasa 7 c: Gerard Zapotoczny

Klasa 6 b: Kinga Kucharczyk, Julia Benewiat, Kuba Fedak, Michał Zapała

Klasa 5 a: Aleksander Paradiuk, Eryk Haduch

W imieniu opiekunów dziękujemy wszystkim, którzy pomogli w przygotowaniu prezentacji grupy.

zobacz:

"KORSO"-zdjęcia - film