1 Międzyszkolne Zawody Matematyczne - "MAŁY SUPERMATEMATYK"

1 MIĘDZYSZKOLNE ZAWODY MATEMATYCZNE "MAŁY SUPERMATEMATYK"

8 czerwca 2013 roku w Szkole Podstawowej nr 2 im. Św. Kingi w Sanoku spotkali się mali matematycy, by walczyć o tytuł  „Małego Supermatematyka”.

Organizacją zawodów zajęła się  grupa nauczycieli SP2 - edukacji wczesnoszkolnej: Mariola Brygidyn, Małgorzata Czaban, Anna Żółkiewicz oraz Alicja Staruchowicz – Pastuszczak - nauczyciel matematyki. W trakcie zawodów w organizacji pomagała pani Halina Pecka – nauczyciel matematyki).

Zawody podzielone zostały na dwa etapy: najpierw konkurs indywidualny, a następnie zmagania drużynowe.

W konkursie indywidualnym uczniowie mieli w ciągu 45 minut do rozwiązania 5 zadań, dostosowanych do wymagań zawartych w regulaminie. W klasie I i II można  było uzyskać maksymalnie 22 punkty oraz w klasie III - 26 punktów I. W każdej kategorii wiekowej startowało  11 uczniów.

W kategorii klas I - I miejsce (21 pkt.) zajęła Maja Bodnar (SP2 Sanok), II miejsce - Paweł Kuc (SP2 Ustrzyki Dolne), a III miejsce - Sebastian Czyż ( SP Zarszyn)

W kategorii klas II dwóch uczniów uzyskało maksymalną ilość punktów, a tym samym zdobyli tytuł „Małego Supermatematyka”- Marcin Bihun (SP2 Ustrzyki Dolne) oraz  Szymon Wojtkowski (SP2 Sanok). II miejsce zajęła Kinga Sopata (SP2 Ustrzyki Dolne), a III miejsce - Bartosz Steliga (SP4 Sanok).

W klasach trzecich – I miejsce (24 pkt.) zdobyła  Anna Sidor (SP3 Sanok), II miejsce -  Kacper Iwanicki (SP2 Ustrzyki Dolne), III miejsce Marcelina Domoń (SP Jaćmierz), Adam Buczek (SP7 Sanok) i Dominik Tomczak (SP2 Ustrzyki Dolne).

W konkursie drużynowym wystartowało 8 trzyosobowych drużyn, które zmagały się z ośmioma zadaniami. Tutaj ważna była umiejętność logicznego myślenia, spostrzegawczości i sprawnego liczenia, szacowania, a w dużej mierze współpracy w zespole. W dwóch ostatnich zadaniach uczniowie musieli się również wykazać  sprawnością  fizyczną.

Najlepsi okazali się zawodnicy ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Sanoku, II miejsce zdobyła drużyna z SP 7 w Sanoku, na miejscu III miejscu po dogrywce uplasowała się drużyna ze Szkoły Podstawowej nr 3 Sanoku, a tuż za nią (zadecydowała szybkość rozwiązywania zadań) uczniowie  Szkoły Podstawowej nr2 w Ustrzykach Dolnych.

Jury obradowało w składzie: pani Ewa Chudziak (SP7 Sanok), pani Małgorzata Staniszewska  (SP2 Ustrzyki Dolne) oraz przewodnicząca komisji Alicja Staruchowicz – Pastuszczak.

Zwycięskie zespoły otrzymały z rąk pani dyrektor Marii Harajdy wspaniałe puchary, dyplomy i upominki, a każdy uczestnik - pamiątkowy dyplom i drobiazg. Marcin i Szymon – „Mali Supermatematycy” otrzymują pamiątkowe medale, najlepsi Supermatematycy - nagrody rzeczowe.

Był to pierwszy konkurs matematyczny zorganizowanych dla uczniów klas I-III w naszym regionie. Uczestniczyli w nim uczniowie ze szkół w: Pakoszówce, Jaćmierzu, Ustrzykach Dolnych, Zarszynie oraz szkół sanockich - SP3, SP4, SP7 i SP2.

Zawody pozwoliły uczniom „zmierzyć” się z matematyką w ciekawy sposób, a także przyjemnie spędzić czas oraz pokazać tym najmłodszym, ze matematyka to przede wszystkim dobra zabawa.

Te zorganizowane po raz pierwszy zawody matematyczne dla najmłodszych przebiegały w miłej i życzliwej atmosferze.

Serdecznie dziękujemy wszystkim opiekunom, którzy przygotowali  uczniów do zawodów.

Dziękujemy panu Markowi Lenartowi – przedstawicielowi wydawnictwa MAC EDUKACJA - za pomoc w zorganizowaniu nagród dla uczestników konkursu.

tekst: Małgorzata Czaban