międzyszkolny turniej ortograficzny

31 marca 2008 r. w gościnnych progach Szkoły Podstawowej nr 2 im. Św. Kingi w Sanoku odbył się trzeci już Międzyszkolny Turniej Ortograficzny "Tropami Obieżyświatów".

W tegorocznej edycji konkursu motywem przewodnim były podróże, a uczestnicy – reprezentanci sanockich szkół podstawowych - walczyli o tytuły: ORTOGRAFICZNEGO OBIEŻYŚWIATA w zmaganiach indywidualnych oraz ORTOGRAFICZNYCH TROPICIELI w konkurencjach drużynowych.

Po  uporaniu  się  z  najeżonym  pułapkami  testem,  uczestnicy  wzięli udział w podróży

w czasie, którą odbywali w szkolnej Izbie Regionalnej pod opieką historyczki, pani Teresy Fuksy. W tym czasie komisja konkursowa, po sprawdzeniu prac, wyłoniła laureatów indywidualnej części zmagań: I Ortograficznym Obieżyświatem została Olga Roman z SP 4 (opiekun Krzysztof Brajta), II miejsce zajął Dominik Adamiak z SP 1 (opiekun Halina Hatylak), trzecia była Justyna Niemiec z SP 3 (opiekun Urszula Wieczorek).

W drugiej, drużynowej części Turnieju, trzyosobowe reprezentacje szkół musiały się wykazać znajomością reguł pisowni i umiejętnością wykorzystania ich w praktyce, ale też sprawnym korzystaniem z mapy, a nawet talentem do rymowania.

Odpowiedzi oceniało jury w składzie: Lucyna Mazur (SP 2), Grażyna Seryłło (SP 6), Maria Polańska (SP 1), Małgorzata Bieda (SP 3) i Krzysztof Brajta (SP 4). W konkurencjach zespołowych najlepsza okazała się Szkoła Podstawowa nr 1 – drużyna w składzie: Edyta Kot, Dominik Adamiak i Adam Zoszak zdobyła tytuł ORTOGRAFICZNYCH TROPICIELI, II miejsce zajęła reprezentacja Szkoły Podstawowej nr 3: Justyna Ryniak, Mateusz Dąbrowski i Justyna Niemiec, a na miejscu trzecim uplasowała się drużyna gospodarzy – Szkoły Podstawowej nr 2: Agnieszka Kordus, Tomasz Kopiec i Maciej Zagórski.

W końcowej części Turnieju Pani Alicja Staruchowicz – Pastuszczak - zastępca dyrektora szkoły, dokonała podsumowania ortograficznych zmagań, a także wręczyła laureatom puchary oraz dyplomy i nagrody. Ta oficjalna część również była utrzymana w konwencji narzuconej przez motto tegorocznego Turnieju: „Tropami obieżyświatów” – nagrody ukryto w węzełkach podróżnych przymocowanych do sękatych kijków, zaś dyplomy miały formę listu żelaznego, uprawniającego zwycięzców i uczestników do swobodnych podróży po świecie ortografii.

Pomysłodawczyniami i organizatorkami Turnieju są polonistki z naszej szkoły - Panie: Lucyna Mazur, Elżbieta Gładysz, Joanna Twardak i Dorota Myćka.

III Międzyszkolny Turniej Ortograficzny "TROPAMI OBIEŻYŚWIATÓW"
WYNIKI KLASYFIKACJI INDYWIDUALNEJ

Angelika Komarska

61,5