międzyszkolne zawody matematyczne - SUPERMATEMATYK

7 MIĘDZYSZKOLNE ZAWODY MATEMATYCZNE
"SUPERMATEMATYK"

16 stycznia 20010 roku, już po raz siódmy, w Szkole Podstawowej nr 2 im. Św. Kingi w Sanoku spotkali się miłośnicy Królowej Nauk, by starać się o tytuł Supermatematyka. Było ich 58 -  uczniów klas IV – VI, z 17 szkół z bliższej i dalszej okolicy Sanoka.

Zawody organizuje grupa nauczycieli matematyki, w następującym składzie:

Krystyna Sołopatycz - doradca metodyczny – przewodnicząca komisji,

Joanna Giermańska – SP2 Sanok,

Anna Grochowianka – SP Łukowe

Dorota Grzyb - SP Poraż,

Halina Pecka – SP2 Sanok,

Alicja Staruchowicz-Pastuszczak - SP2 Sanok,

Agata Tokarz  -  SP1 Zagórz,

Formuła zawodów była tradycyjna: konkurs indywidualny, a następnie zmagania drużynowe. W przerwie odbyło się podsumowanie IV Międzyszkolnego Przeglądu Dorobku Szkół w Zakresie Twórczości Matematycznej "MATART".

W I części uczniowie mieli do rozwiązania 5 zadań w ciągu 60 minut, oczywiście dostosowanych do poziomu klasy.

I tak w kategorii klas IV, gdzie startowało 19 uczniów: I miejsce zajął Jędrzej Gaweł (SP2 Sanok),  II miejsce Paulina Najsarek (SP1 Sanok), a miejsce III – Amadeusz Kielar (SP1 Zagórz). Spośród 20 piątoklasistów jedynym „Supermatematykiem” został  Przemysław Kasprzyk (SP Mokre), na drugiej pozycji uplasowało się 3 uczniów: Dawid Borys (SP Załuż), Mateusz Nabywaniec (SP Czaszyn) i Rafał Piszko (SP 1 Zagórz), a na trzeciej – Błażej Haduch (SP Zarszyn)

Wśród klas VI najlepszym wśród 19 zawodników okazali się Adrian Grzesik (SP Besko) i Aneta Plata (SP2 Sanok), II miejsce przypadło Dawidowi Zarzycznemu (SP Czaszyn) a III – Rafałowi Daraszowi (SP Lesko) i Dominice Janik (SP4 Sanok)..

W konkursie drużynowym wystartowało 17 (w tym dwie debiutujące SP Czaszyn i SP Pakoszówka!), trzyosobowych drużyn które zmagały się z 10 zadaniami. Tutaj ważna było umiejętność logicznego myślenia, sprawnego liczenia, rozwiązywania zadań – zagadek, szacowania, a w dużej mierze współpracy w zespole. W dwóch ostatnich ważna była również sprawność fizyczna młodych matematyków.

Ostatecznie najlepsi okazali się zawodnicy ze Szkoły Podstawowej nr2 w Sanoku, II miejsce zdobyła drużyna z SP4 w Sanoku, a na miejscu III uplasowała się drużyna z SP w Lesku (po dogrywce z drużyną SP Załuż).

Zwycięskie zespoły otrzymały wspaniałe puchary, dyplomy i upominki, a każdy uczestnik - dyplom pamiątkowy i mały prezent. Najlepsi "Supermatematycy" otrzymali nagrody książkowe.

Nagrodzenie wszystkich zawodników było możliwe dzięki życzliwości i wsparciu finansowemu przez  Bieszczadzką SKOK.

Zawody przebiegały w miłej, życzliwej atmosferze.

Zadania konkursowe nie są łatwe i trzeba wykazać się sporą wiedzą matematyczną, organizatorzy zauważyli, że najwyższy poziom zaprezentowali uczniowie klas szóstych. Słabiej poszło w tym roku czwartoklasistom.

Wszystkim zawodnikom i ich nauczycielom serdecznie gratulujemy.

"Supermatematyk" jest jednym z nielicznych konkursów matematycznych organizowanych dla uczniów szkół podstawowych w naszym  regionie. Stwarza możliwość rozwoju uczniom uzdolnionym matematycznie, a także powiększa grono miłośników matematyki.

ZADANIA INDYWIDUALNE

ZADANIA ZESPOŁOWE