międzyszkolne zawody matematyczne - SUPERMATEMATYK

8 MIĘDZYSZKOLNE ZAWODY MATEMATYCZNE
"SUPERMATEMATYK"

19 lutego 2011 roku, po raz ósmy, w Szkole Podstawowej nr 2 im. Św. Kingi w Sanoku spotkali się miłośnicy Matematyki, by starać się o tytuł Supermatematyka. Było ich 59 - uczniów klas IV – VI, z 17 szkół z bliższej i dalszej okolicy Sanoka.

Zawody organizuje grupa nauczycieli matematyki, w następującym składzie: Krystyna Sołopatycz - doradca metodyczny – przewodnicząca komisji, Agata Tokarz  (SP1 Zagórz) – dradca metodyczny, Joanna Giermańska (SP2 Sanok), Anna Grochowianka (SP Łukowe), Dorota Grzyb (SP Poraż), Halina Pecka (SP2 Sanok), Alicja Staruchowicz-Pastuszczak (SP2 Sanok.

Formuła zawodów jest już tradycyjna: konkurs indywidualny, a następnie zmagania drużynowe. w przerwie występ grup teatralnych w ramach V Międzyszkolnego Przeglądu Dorobku Szkół w Zakresie Twórczości Matematycznej „MATART” w kategorii „MATTEA”.

W konkursie indywidualnym uczniowie mieli do rozwiązania 5 zadań w ciągu 60 minut, oczywiście dostosowanych do poziomu klasy.

W każdej kategorii wiekowej można było uzyskać maksymalnie 25 punktów.

I tak w kategorii klas IV, gdzie startowało 19 uczniów: I miejsce (17 pkt.) zajęły Anna Krzyżanowska i Daria Wielgosz (SP2 Sanok),  II miejsce - Olaf Ździebko, (SP2 Ustrzyki Dolne), a miejsce III - Aleksandra Cipora(SP2 Ustrzyki Dolne).

Spośród 20 piątoklasistów bezkonkurencyjnym (25pkt!) „Supermatematykiem” został  Jędrzej Gaweł (SP2 Sanok), na drugiej pozycji uplasował się Adam Steciuk, (SP2 Ustrzyki Dolne), a na trzeciej – Ireneusz Worek (SP2 Sanok).

Wśród klas VI najlepszymi wśród 20 zawodników -  uzyskując po 23 pkt - okazali się Marek Czapor, (SP2 Ustrzyki Dolne) i Julia Leszczyńska (SP4 Sanok), II miejsce przypadło Dawidowi Borysowi (SP Załuż), a III – Mateuszowi Nabywańcowi (SP Czaszyn).

Wszystkie pozostałe wyniki można uzyskać w sekretariacie Szkoły Podstawowej nr 2 w Sanoku.

W konkursie drużynowym wystartowało 17, trzyosobowych drużyn, które zmagały się z 10 zadaniami. Tutaj ważna było umiejętność logicznego myślenia, sprawnego liczenia, rozwiązywania zadań – zagadek, szacowania, a w dużej mierze współpracy w zespole. W dwóch ostatnich ważna była również sprawność fizyczna młodych matematyków. Ostatecznie najlepsi okazali się zawodnicy ze Szkoły Podstawowej nr4 w Sanoku, II miejsce zdobyła drużyna z SP w Załużu, a na miejscu III uplasowała się drużyna z SP2 w Sanoku.

Zwycięskie zespoły otrzymały wspaniałe puchary, dyplomy i upominki, a każdy uczestnik - dyplom pamiątkowy i mały prezent. Najlepsi „Supermatematycy” otrzymali nagrody książkowe.

W tym samym dniu nastąpiło oficjalne ogłoszenie wyników oraz wręczenie nagród laureatom i uczestnikom V Międzyszkolnego Przeglądu Dorobku Szkół w Zakresie Twórczości Matematycznej „MATART.

Wyniki w kategorii MATPLAST i MATLIT zostały już wcześniej ogłoszone, natomiast w KATEGORII "MATTEA" wystąpili uczniowie SP w Rzepedzi z przedstawieniem „W krainie matematyki” (opieka – pani Agata Plebańska) oraz ze Szkoły Podstawowej w Lesku –„Cyfromani” (opiekunki: Jadwiga Pancerz i Danuta Pakosz).

Przedstawienia były bardzo dobrze przygotowane, w zabawny sposób przedstawiały ważne treści matematyczne.

Zawody przebiegały w miłej, życzliwej atmosferze.

Organizatorzy serdecznie dziękują za życzliwość i wsparcie finansowe Bieszczadzkiej SKOK oraz dyrekcji SP2 w Sanoku, bowiem dzięki nim możliwe było nagrodzenie wszystkich zawodników.

„Supermatematyk” jest jednym z nielicznych konkursów matematycznych organizowanych dla uczniów szkół podstawowych w naszym  regionie. Stwarza możliwość rozwoju uczniom uzdolnionym matematycznie, a także powiększa grono miłośników matematyki.

Wszystkim zawodnikom, laureatom, wyróżnionym i ich nauczycielom serdecznie gratulujemy.