międzyszkolne zawody matematyczne - SUPERMATEMATYK

9 MIĘDZYSZKOLNE ZAWODY MATEMATYCZNE
"SUPERMATEMATYK"

3 marca 2012 roku, po raz dziewiąty, w Szkole Podstawowej nr 2 im. Św.Kingi w Sanoku spotkali się miłośnicy Matematyki, by starać się o tytuł Supermatematyka.

Było ich 62 - uczniów klas IV – VI, z 18 szkół z bliższej i dalszej okolicy Sanoka.

Zawody organizuje grupa nauczycieli matematyki, w następującym składzie:

Krystyna Sołopatycz - doradca metodyczny – przewodnicząca komisji, Joanna Giermańska (SP2 Sanok), Anna Grochowianka (SP Łukowe), Marzena Śliwińska (SP2 Sanok), Halina Pecka (SP2 Sanok), Alicja Staruchowicz-Pastuszczak (SP2 Sanok),

Formuła zawodów jest już tradycyjna: konkurs indywidualny, a następnie zmagania drużynowe. w przerwie występ grup teatralnych w ramach VI Międzyszkolnego Przeglądu Dorobku Szkół w Zakresie Twórczości Matematycznej „MATART” w kategorii „MATTEA”.

W konkursie indywidualnym uczniowie mieli do rozwiązania 5 zadań w ciągu 60 minut, oczywiście dostosowanych do wymagań zawartych w regulaminie, poziomu klasy

W każdej kategorii wiekowej można było uzyskać maksymalnie 25 punktów.

I tak w kategorii klas IV, gdzie startowało 21 uczniów: I miejsce (17 pkt.) zajęły Jan Kotyła (SP Lesko),  II miejsceKajetan Kowalski, (SP2 Ustrzyki Dolne), a miejsce III – Katarzyna Sworst(SP2 Sanok).

Wśród klas V najlepszym wśród 20 zawodników -  uzyskując 17 pkt - okazał się Krzysztof Szałankiewicz (SP Besko), następne miejsca zajęli: Aleksandra Prodziewicz (SP2 Sanok) i Olaf Zdziebko (SP2 Ustrzyki Dolne), na miejscu III – Daria Wielgosz (SP2 Sanok).

Spośród 21 piątoklasistów największą ilość punktów – 23 -  zdobył Adam Steciuk, (SP2 Ustrzyki Dolne) tuż za nim z 22 pkt. uplasował się  Jędrzej Gaweł (SP2 Sanok) -  ciekawostka: w stosunku do roku ubiegłego chłopcy „wymienili się” miejscaminatomiast Piotr Fic (21pkt.) zdobył miejsce trzeciej.

Wszystkie pozostałe wyniki można uzyskać w sekretariacie szkoły Podstawowej nr2 w Sanoku.

W konkursie drużynowym wystartowało 18, trzyosobowych drużyn, które zmagały się z 10 zadaniami. Tutaj ważna było umiejętność logicznego myślenia, sprawnego liczenia, rozwiązywania zadań – zagadek, szacowania, a w dużej mierze współpracy w zespole. W dwóch ostatnich ważna była również sprawność fizyczna młodych matematyków.

Ostatecznie najlepsi okazali się zawodnicy ze Szkoły Podstawowej nr2 w Sanoku, II miejsce zdobyła drużyna z SP w Besku, a na miejscu III uplasowała się drużyna z SP w Czaszynie.

Zwycięskie zespoły otrzymały wspaniałe puchary, dyplomy i upominki, a każdy uczestnik - dyplom pamiątkowy i mały prezent. Najlepsi „Supermatematycy” otrzymali nagrody książkowe.

W tym samym dniu nastąpiło oficjalne ogłoszenie wyników oraz wręczenie nagród laureatom i uczestnikom VI Międzyszkolnego Przeglądu Dorobku Szkół w Zakresie Twórczości Matematycznej „MATART.

Wyniki w kategorii MATPLAST i MATLIT zostały już wcześniej ogłoszone, natomiast w KATEGORII „MATTEA „ wystąpili uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Lesku w przedstawieniu „Kłótnia liczb z liczbą Pi w roli głównej” (opiekunki: Jadwiga Pancerz i Danuta Pakosz).

Zawody przebiegały w miłej, życzliwej atmosferze.

„Supermatematyk” jest jednym z nielicznych konkursów matematycznych organizowanych dla uczniów szkół podstawowych w naszym  regionie. Stwarza możliwość „zabawy” z matematyką, rozwoju uczniom uzdolnionym matematycznie, a także powiększa grono miłośników matematyki.

Wszystkim zawodnikom, laureatom i ich nauczycielom serdecznie gratulujemy.