Międzyszkolne Zawody Matematyczne - SUPERMATEMATYK

10 MIĘDZYSZKOLNE ZAWODY MATEMATYCZNE "SUPERMATEMATYK"

2 marca 2013 roku, po raz DZIESIĄTY, w Szkole Podstawowej nr 2 im. Św. Kingi w Sanoku spotkali się młodzi matematycy, by walczyć o tytuł Supermatematyka.

Było ich 62 - uczniów klas IV – VI, z 17 szkół z bliższej i dalszej okolicy Sanoka.

Zawody zorganizowała grupa nauczycieli matematyki, w następującym składzie:

Krystyna Sołopatycz - doradca metodyczny (CDN) – przewodnicząca komisji, Joanna Giermańska (SP2 Sanok), Anna Grochowianka (SP Łukowe), Marzena Śliwińska (SP2 Sanok), Halina Pecka (SP2 Sanok), Alicja Staruchowicz-Pastuszczak (SP2 Sanok).

Formuła zawodów jest już tradycyjna: najpierw konkurs indywidualny, a następnie zmagania drużynowe.

W konkursie indywidualnym uczniowie mieli w ciągu 60 minut do rozwiązania 5 zadań, oczywiście dostosowanych do wymagań zawartych w regulaminie. W każdej kategorii wiekowej można było uzyskać maksymalnie 25 punktów, i tak w kategorii klas IV, gdzie startowało 20 uczniów I miejsce (15 pkt.) zajął Jakub Błażowski (SP1 Zagórz),  II miejsceSzymon Marszałek (SP1 Zagórz), Jakub Dmitrzak (SP2 Sanok), Przemysław Meresz (SP Lesko), a miejsce III – Szczepan Haduch (SP Zarszyn)..

W kategorii klas V najlepszą spośród 21 zawodników z wynikiem 22 pkt okazała się Katarzyna Sworst (SP2 Sanok), II miejsce zajął Jan Kotyła (SP Lesko), na miejsce III – Miłosz Bajgier (SP Besko).

Spośród 21 szóstoklasistów największą liczbę punktów – 21 - zdobyła Daria Wielgosz, (SP2 Sanok), tuż za nią z 20 pkt. uplasował się Olaf Zdziebko (SP2 Ustrzyki Dolne), natomiast Dawid Kozdrowski (SP2 Ustrzyki Dolne) zdobył miejsce trzeciej.

W konkursie drużynowym wystartowało 17 trzyosobowych drużyn, które zmagały się z dziesięcioma zadaniami. Tutaj ważna było umiejętność logicznego myślenia, spostrzegawczości i sprawnego liczenia, rozwiązywania zadań – zagadek, szacowania, a w dużej mierze współpracy w zespole. W dwóch ostatnich zadaniach ważna była również sprawność fizyczna młodych matematyków.

Ostatecznie – po dogrywce- najlepsi okazali się zawodnicy ze Szkoły Podstawowej w Jaćmierzu, II miejsce zdobyła drużyna z SP w Olszanicy, a na miejscu III uplasowała się drużyna z SP w Besku.

Zwycięskie zespoły otrzymały wspaniałe puchary, dyplomy i upominki, a każdy uczestnik - dyplom pamiątkowy i mały prezent. Najlepsi Supermatematycy otrzymali nagrody książkowe.

Od 10 lat „Supermatematyk” jest jednym z nielicznych konkursów matematycznych, organizowanych dla tak szerokiego grona uczniów szkół podstawowych w naszym regionie. W tym roku uczestniczyli w nim uczniowie ze szkół w: Besku, Czaszynie, Dydni, Jaćmierzu, Lesko, Łukowem, Mchawie, Mokrem, Olszanicy, Pakoszówce, Rzepedzi, Ustrzykach Dolnych, Zagórzu, Zarszynie, Załużu.

Zawody dają możliwość rozwoju uczniom uzdolnionym matematycznie, pokazują, że igraszki z matematyką są ciekawym sposobem na spędzenie wolnego czasu, a także powiększają grono miłośników matematyki.

Jak co roku zawody, przebiegały w miłej, życzliwej atmosferze, a jako jubileuszowe zakończyły się zdmuchnięciem - przez panie Marię Harajdę (dyrektora szkoły) oraz Martę Muszyńską (dyrektora CDN w Sanoku) - dziesięciu świeczek na torcie. Tort - oczywiście wg matematycznych wyliczeń - podzieliła pomiędzy uczestników pani Krystyna Sołopatycz (doradca metodyczny nauczycieli matematyki).

Serdecznie dziękujemy wszystkim opiekunom, którzy przygotowują uczniów do zawodów oraz poświęcają swój sobotni czas, by wspólnie bawić się matematyką i odkrywać jej piękno.

VII MIĘDZYSZKOLNY PRZEGLĄD DOROBKU SZKÓŁ
W ZAKRESIE TWÓRCZOŚCI MATEMATYCZNEJ "MATPLAST" -2013 - wyniki