mistrzostwa Sanoka w tabliczce mnożenia

IX MISTRZOSTWA SANOKA W TABLICZCE MNOŻENIA
kwiecień 2009 r.

Dnia 18 kwietnia 2009 roku w Szkole Podstawowej nr 2 im. Św. Kingi w Sanoku odbyły się IX Mistrzostwa Sanoka w Tabliczce Mnożenia. Celem zawodów jest popularyzowanie zabawowej formy uczenia się tabliczki mnożenia z wykorzystaniem kart matematycznych „Tabliczka Mnożenia”, oraz wyłonienie najlepszych uczniów w tabliczce mnożenia.

W zawodach uczestniczyło 47 uczniów klas III i IV z 7 szkół .

W trakcie zawodów „Tabliczkowcy” zmierzyli się w konkurencjach, „Prymus”, „Szeryf”, „Krzyżak”, „Olimpijczycy”, „Super Prymus” oraz w grze zespołowej  „Ekspres”.

Wszystkie gry wymagają od zawodników dużej sprawności wykonywania działań w pamięci ze szczególnym uwzględnieniem tabliczki mnożenia.

Dzisiaj zasługuje to na szczególne uznanie, bowiem żyjemy w czasach, gdzie zdecydowana większość korzysta z kalkulatorów czy tez innych „maszyn liczących”, zatem należy podziwiać wszystkich tych, którzy wzięli udział w mistrzostwach (wielu z nich po raz kolejny!) i zaprezentowali swoje niezwykłe umiejętności w rachunku pamięciowym! Zapewne jest to wielka zasługa wielu godzin samodzielnych ćwiczeń, a także pracy ze swoimi nauczycielami.

W zawodach prowadzone są dwie klasyfikacje: indywidualna i zespołowa, każda z nich z podziałem na kategorie: D-III, C-III, D-IV i C-IV.

W kategorii D-III (dziewczynki klasa III) zwyciężyła Paulina Guła (SP2 Sanok),
II miejsce zajęła Paulina Najsarek (SP1 Sanok), a III – Martyna Konik (SP7 Sanok). Wśród chłopców klas III pierwszy był Piotr Mól (SP2 Sanok), drugie miejsce zajął Dawid Gęsicki (SP7 Sanok), a III – Wiktor Bury(SP1 Sanok).

W kategorii D-IV (dziewczynki klasa IV) zwyciężyła Kinga Chmura (SP1 Sanok), II miejsce zajęła Milena Dańczyszyn (SP1 Sanok), a III – Karolina Buczek (SP2 Sanok). Wśród chłopców klas IV pierwszy był Dawid Kurek (SP1 Sanok), drugie miejsce zajął Patryk Bolanowski (SP1 Sanok), a III – Maciej Moskal (SP2 Sanok).

Wyniki klasyfikacji zespołowej

kategoria D-III

I miejsce - SP2 Sanok , II-miejsce - SP7 Sanok, a III – SP1 Sanok,

kategoria C-III

I miejsce – SP2 Sanok, II miejsce – SP7 Sanok,  III SP1  Sanok,

kategoria D-IV

I miejsce – SP1 Sanok, , II miejsce – SP2 Sanok, III – SP1 Przysietnica

kategoria C-IV

I miejsce – SP1 Sanok, , II miejsce – SP2 Sanok, III – SP1 Przysietnica

Klasyfikacja generalna:

I miejsce – SP2 Sanok, , II miejsce – SP1 Sanok, III – SP7 Sanok.

Wszystkim zawodnikom i ich opiekunom serdecznie gratulujemy.

Rozegrano dwie gry poza konkursem: „Królowa Skakanki” i „Piłkarz Matematyk”. Dziewczynki ubiegały się o tytuł „Królowej i tabliczki” – została nią Kinga Chmura (SP Sanok) – powtórzyła sukces z tamtego roku! Na kolejnych miejscach uplasowały się: Gabriela Gaździk (SP1 Przysietnica) i Adrianna Zeńczak (SP Sieniawa). Chłopcy walczyli o tytuł „Król futbolu i tabliczki” otrzymał go Piotr Mól (SP2 Sanok) tuż „za królem” byli: Tomasz Małek (SP1 Sanok) i Kamil Kulikowski (SP Nowotaniec).

Tradycyjnie odbyła się również konkurencja dla opiekunów - „Krzyżak”– w tym razem przystąpiło do niej tylko 4 (odważnych!) nauczycieli - zwyciężył pan Bogdan Turek (SP Sieniawa).

Uczniowie, którzy zajęli pierwsze trzy miejsca otrzymali atrakcyjne nagrody rzeczowe (sprzęt turystyczno–sportowy), wszyscy uczestnicy – dyplomy i drobne upominki. Zwycięskie szkoły – okazałe puchary i dyplomy.

Nagrody wręczyła pani Maria Harajda - dyrektor szkoły. Mistrzostwa zostały zorganizowane przez nauczycieli matematyki, nauczania zintegrowanego i wychowania fizycznego SP2 w Sanoku (Joanna Giermańska, Halina Pecka, Anna Żółkiewicz, Mariola Brygidyn, Małgorzata Czaban, Bartłomiej Żyłka, Alicja Satruchowicz-Pastuszczak).

W zawodach podczas sędziowania pomagały uczennice Zespołu Szkół nr1 w Sanoku (opiekun pani Ewa Szwarczyk), I Liceum Ogólnokształcącego, z Gimnazjum nr2 w Sanoku oraz starszych klas naszej szkoły.

Komitet organizacyjny serdecznie dziękuje fundatorom, m.in. Burmistrzowi Urzędowi Miasta Sanoka –panu Marianowi Kuraszowi, za ufundowanie nagród, bez których nie było by możliwe sprawienie tak wielu radości wszystkim zawodnikom.