Arbeit Macht Frei- Praca Czyni Wolnym

W piątek 23 listopada 2018 roku klasy ósme oraz kilka osób z klasy 7a, 7b, 6a i 6b wraz z opiekunami: Lucyną Mazur, Teresą Fuksą, Anną Piegdoń-Polewką, Elżbietą Wójcik, Damianem Popowiczem wybrały się na wycieczkę do Oświęcimia.

Zwiedziliśmy tam Muzeum KL Auschwitz- Birkenau.Podróż rozpoczęła się przed godziną piątą rano, a zakończyła przed ósmą wieczorem. Zaczęliśmy od zwiedzania obozu Auschwitz. Na terenie muzeum, utworzonym w 1947 roku, wszystko jest autentyczne. Począwszy od bloków więziennych, murów z drutami kolczastymi, po przedmioty codziennego użytku, takie jak: walizki, buty, okulary, grzebienie…Zostaliśmy podzieleni na cztery grupy - każda z opiekunem i  przewodnikiem. Ja trafiłam na bardzo dobrego przewodnika, który w ciekawy i przystępny sposób opowiadał o wydarzeniach z czasów II wojny światowej. Chodziliśmy po terenie obozu, wchodziliśmy do bloków, w których dzisiaj są wystawy poświęcone temu, co prawie 80 lat temu się zdarzyło. Od samego słuchania mrozi krew w żyłach.

Po zwiedzeniu Auschwitz jechaliśmy trzy kilometry do następnego punktu wycieczki - obozu Birkenau. W odróżnieniu od poprzedniego, Birkenau jest ogromny. Znajdują się tam dawne komory gazowe, gdzie zagazowywano Żydów i innych więźniów. Połowa obszaru obozu zagłady to ruina, ponieważ Niemcy palili dowody zbrodni. Nasz przewodnik nazwał to „machiną śmierci”. I słusznie, bo rzeczywiście - to była machina zagłady. Takie wydarzenia pozostają długo w pamięci.

To niezrozumiałe, że człowiek człowiekowi zgotował taki straszny los. Zginęło tam ponad milion ludzi. Gdybyście pojechali kiedyś w to miejsce na pewno nie będziecie żałować. I tak jak już wcześniej powiedziałam- takiej wycieczki nigdy się nie zapomni.

tekst: Emilia Dziuban kl. 8d