ZAJĘCIA W MLECZARNI

Klasa 2a wybrała się do mleczarni ,,Mlekovita” w Sanoku. Pan Dyrektor przywitał uczniów i zapoznał z zasadami bezpieczeństwa obowiązującymi na terenie zakładu. Zapowiedział też konkurs wiedzy o wyrobach mleczarskich. Wszyscy zatem z wielką uwagą słuchali oprowadzającej nas po mleczarni p. Pauliny. Przed wejściem na halę produkcyjną  musieliśmy włożyć ubrania ochronne i czepki oraz zdezynfekować ręce. Obserwowaliśmy produkcję mleka i jego przetworów, poczynając od przywozu mleka z gospodarstw rolników aż po końcowy wyrób. Mleko dopiero po zbadaniu w laboratorium jest gotowe, aby zrobić z niego mleczne przetwory. Dzieci z zainteresowaniem przyglądały się pracy wielu maszyn, z uwagą słuchały wyjaśnień, dotyczących wyrobu jogurtu i sera. Pod koniec zajęć każdy uformował swój serek, który pozostał w wędzarni. Wizytę zwieńczyła degustacja pysznych, świeżych i naturalnych produktów. Wszyscy wzięli też udział w konkursie i otrzymali upominki, które będą miłą pamiątką z tej „najsmaczniejszej” lekcji. Składamy podziękowania mamie Michałka – p. Dianie Chybiło za organizację wycieczki.

tekst: Beata Kolanowska