„Obyś cudze dzieci uczył”

Dnia 5 października 2018 roku o godzinie 8:00 wybraliśmy się całą klasą 4d do Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku na lekcję kaligrafii. Nasze zajęcia rozpoczęliśmy od przybliżenia sobie wyglądu szkoły sprzed stu lat. Obejrzeliśmy dawne podręczniki, piórnik i tornister wykonany z  drewna. Następnie poddani zostaliśmy wyzwaniu pięknego i starannego pisania, czyli kaligrafii. Dostaliśmy tabliczki (z jednej strony z wyznaczoną kratką a z drugiej z linią) oraz rysiki za pomocą których staraliśmy się zapisać alfabet oraz cyfry. Po treningu pisania na tabliczkach przyszła kolej na zeszyty i pióra. Było to dla nas dużo trudniejsze. A prawdziwym sprawdzianem naszych umiejętności stało się dyktando z trudnych, nieużywanych dzisiaj słów. Każdy z nas bardzo się starał i w nagrodę dostaliśmy na pamiątkę zakładki do książek oraz zeszyty.

Lekcja kaligrafii w MBL w Sanoku była bardzo interesująca i spodobała się wszystkim uczniom klasy 5d. Mamy nadzieję, że jeszcze nieraz będzie okazja ją powtórzyć.

tekst: Julia Jaracz 4d