NOC W BIBLIOTECE

Tradycyjnie już uczniowie klas trzecich biorą udział w wyjątkowym wydarzeniu, cyklicznie organizowanym wspólnie z pracownikami Strefy dla Dzieci Miejskiej Biblioteki Publicznej w Sanoku. Na tegoroczną Noc w Bibliotece zatytułowaną „Duchy niepodległości, czyli historia na wesoło” wybrali się uczniowie klas 3a i 3b. Zaopatrzeni w śpiwory i maty do spania uczniowie przybyli do biblioteki o godz. 18.00 niecierpliwie oczekując pięciogodzinnych zmagań z historią. Zajęcia rozpoczęli od obejrzenia prezentacji pt. „Drogi do niepodległości”, dzięki której uporządkowali zdobytą w szkole wiedzę i uzyskali odpowiedzi na wiele nurtujących ich pytań, np. Dlaczego Józef Piłsudski nosił wąsy? lub: Dlaczego Drzymała mieszkał w wozie cyrkowym? Następnie uczniowie sami udzielali odpowiedzi na wiele trudnych pytań, dotyczących walki Polaków o niepodległość, gdy z zaangażowaniem rywalizowali w zespołach podczas gry podłogowej. Kolejno zmagali się z rebusami i kalamburami, próbowali swoich sił w zabawie „Bystre oko” oraz układali puzzle przedstawiające postacie znane z kart historii. Wieczór zmagań historycznych zakończyło poszukiwanie w budynku biblioteki duchów. Uczniowie wyposażeni w latarki musieli odszukać jak najwięcej „ ojców niepodległości”, których wizerunki pociągnięte farbą fluoroscencyjną sprytnie ukryto między regałami. Dodatkowo wykonanie zadania utrudniały „prawdziwe” duchy biblioteczne, które znienacka pojawiały się na sofach i w zakamarkach zabytkowego gmachu. Po wyłonieniu zwycięskich grup i rozdaniu nagród pozostało już tylko udać się na nocny odpoczynek. Przed snem dzieci usłyszały, czytaną przez starsze koleżanki, opowieść pt. „O czym pada śnieg” pani Agnieszki Tyszki, z którą już niedługo młodzi czytelnicy zobaczą się na spotkaniu autorskim. Jak się okazuje, Miejska Biblioteka Publiczna oferuje dzieciom mnóstwo niespodzianek i nietypowych atrakcji, dlatego tak bardzo lubią odwiedzać Strefę dla Dzieci. Dziękujemy wszystkim pracownikom MBP zaangażowanym w organizację „Nocy w Bibliotece” i mamy nadzieję, że za trzy lata znowu tu zawitamy w poszukiwaniu duchów.

tekst: Agnieszka Polańska