PODRÓŻ W CZASIE 4c

Szkoła 100 lat temu wyglądała inaczej niż ta, którą znamy na co dzień. Inne były w niej sprzęty, inne przybory piśmiennicze, inaczej też wyglądała nauka pisania. Przekonali się o tym uczniowie klasy 4c, którzy dnia 1 października br., wraz ze swoim wychowawcą p. Patrykiem Nisiewiczem, wzięli udział w warsztatach kaligrafii w sanockim Muzeum Budownictwa Ludowego.

Podczas godzinnych zajęć dzieci dowiedziały się, jak kiedyś wyglądała i funkcjonowała szkoła, obejrzały stary, drewniany plecak, dawne książki oraz zeszyty. Uczestnicząc w warsztatach, uczniowie mogli się również przekonać, że ich rówieśnicy z przeszłości wcale nie mieli łatwo ucząc się kaligrafii, czyli pięknego, starannego pisania. Niewygodne w trzymaniu gęsie pióro czy pióro ze stalówką, kałamarz i atrament, z którego co chwilę powstawały kleksy, wcale nie ułatwiały zadania. Uczniowie jednak podjęli wyzwanie i świetnie radzili sobie z nauką kaligrafowania przy użyciu dawnych materiałów piśmienniczych. Atrakcją było również pisanie rysikiem na specjalnych tabliczkach.

Ta niezwykła podróż w czasie okazała się „strzałem w dziesiątkę” i wszyscy wrócili z niej bogatsi o nową wiedzę i doświadczenie. Równocześnie też zadowoleni, że dzisiaj pisanie jest dużo łatwiejsze, a zeszytów nie zapełniają atramentowe kleksy.

tekst: Patryk Nisiewicz