„SZLACHCIC NA ZAGRODZIE" -

LEKCJA MUZEALNA KLASY 6 A W MBL

Pierwszego października 2018 roku całą naszą klasą wraz z Panią wychowawczynią udaliśmy się do Skansenu. Zbiórka odbyła się o godz. 7.50 na boisku szkolnym.

Gdy znaleźliśmy się już na terenie MBL, dołączyły do nas owieczki, które towarzyszyły nam w drodze do samego dworu, mieliśmy z tego powodu wielką radość. Po przybyciu na miejsce przewodnik opowiedział nam wiele ciekawych historii związanych ze zwyczajami panującymi w szlacheckich dworach ,a potem oprowadził nas po pięknym, drewnianym budynku. Było tam kilka ciekawych pomieszczeń, np. w dużej kuchni znajdowało się wiele garnków i innych urządzeń gospodarczych (np. lodówka działająca bez prądu). Niektóre z pokoi były przepiękne oraz bardzo duże. W osobnym pomieszczeniu znajdowała się kapliczka, która na ścianach miała wiele ciekawych malowideł. Na koniec wyszliśmy na taras, z którego roztaczał się piękny widok na San, zamek i inne budynki naszego miasta . Gdy nasza lekcja muzealna dobiegła końca, wróciliśmy do szkoły.

Ten dzień był udany ponieważ spędziliśmy razem miło czas, a także dowiedzieliśmy się wielu ciekawych rzeczy na temat życia w szlacheckim dworze.

tekst: Oktawia Gerhardt, kl. 6a